Siła bezpieczeństwa na giełdzie ładunków
Cel priorytetowy z korzyścią dla klientów
Tańsze, bezpieczniejsze, łatwiejsze oraz efektywniejsze usługi dla rynku logistycznego: takie wyzwanie podejmuje 123Cargo, wschodnio-europejska giełda transportowa należąca do międzynarodowej grupy Wolters Kluwer Transport Services. 123Cargo oferuje tani miesięczny abonament w kwocie 20 euro oraz około 1 mln ładunków miesięcznie.
Giełda transportowa, obecnie występująca na arenie międzynarodowej jako 123cargo, powstała w 2001 r. w Rumunii pod nazwą BursaTransport, co w języku rumuńskim dosłownie tłumaczy się jako… Giełda Transportowa.
Historia rozwoju. Stworzono ją na potrzeby firmy spedycyjnej w oparciu o solidną wiedzę na temat branży transportowej, dzięki czemu jest w pełni dostosowana do potrzeb firm transportowych i dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu transportu. Co więcej, od początku powstania aż do dnia dzisiejszego, giełda BursaTransport pozostaje liderem na rynku rumuńskim.
Od 2008 r. firma stała się częścią grupy Wolters Kluwer Transport Services, międzynarodowej spółki z ponad 30-letnim doświadczeniem w zarządzaniu procesami logistycznymi i operacyjnymi dla firm transportowych. Od 2013 r. firma działa na rynku międzynarodowym pod nazwą 123cargo.
Giełda 123Cargo posiada obecnie 16 tys. zarejestrowanych użytkowników oraz każdego miesiąca dostarcza ponad milion zleceń transportowych. W roku 2015 odnotowała 30% wzrost liczby klientów oraz ładunków w Polsce i na Węgrzech. Ponadto firma planuje zwiększenie wyników sprzedażowych.
Wielka europejska rodzina. Nieustający proces rozwoju giełdy oraz stały nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa firmom, które przewożą ładunki lub korzystają z zasobów swojej floty, skutkuje wyraźnym wzrostem liczby nowych klientów. W konsekwencji otwarto nowe biura regionalne w takich państwach jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Serbia, Czarnogóra i Macedonia.
Pojawienie się nowych punktów regionalnych umożliwiło zaproszenie do współpracy z 123Cargo kilku dobrze rozpoznawalnych na rynku wschodnioeuropejskim firm spedycyjnych. Wszystkie zaproszone przedsiębiorstwa posiadają specjalne oznaczenia, dzięki czemu są łatwo zauważalne w systemie.
Ponadto, partnerstwo z litewską giełdą Cargo.lt umożliwia klientom dostęp do ofert w kierunku Rosji i krajów bałtyckich, natomiast połączenie z giełdą Teleroute – zapewnia dostęp do ładunków w kierunku Europy Zachodniej, głównie pomiędzy Francją, Niemcami i krajami Beneluxu.
Jak to działa? Podstawą procesu zamieszczania oraz wyszukiwania ładunków jest geolokalizacja, którą posiada każde miejsce wyjazdu, jak i docelowe. Cennym narzędziem jest rozbudowana wyszukiwarka ładunków, która umożliwia znalezienie rozwiązań nie tylko dla jednego punktu, ale dla wszystkich pobliskich lokalizacji.
Wyszukiwanie flot pojazdów oraz magazynów zamieszczonych na giełdzie przez użytkowników działa w ten sam sposób co wyszukiwarka ładunków - także w oparciu o geolokalizację.
Bezpieczeństwo to podstawa. BursaTransport/123Cargo prowadzą politykę prywatności opartą na dokładnej kontroli czynników bezpieczeństwa w zakresie obsługi spedytorów oraz przewoźników.
Dodatkowym unikatowym narzędziem do kontroli bezpieczeństwa jest połączenie z rumuńskim Zarządem Transportu Ruchu Drogowego, dzięki któremu użytkownicy mają możliwość sprawdzenia online ważności licencji transportowych oraz spedycyjnych, a nawet bezpośrednie sprawdzenie licencji pojazdu na podstawie numerów rejestracyjnych. Niektóre z czynników bezpieczeństwa wykorzystywane przez giełdę 123Cargo to także między innymi: kampanie informacyjne na temat ryzyka i zasad bezpieczeństwa, które zapobiegają niechcianym incydentom, spadek oceny niezaufanych firm w systemie punktacji oraz w ostateczności nawet eliminacja z członkostwa giełdy. Wszystkie te elementy wpłynęły na spadek liczby incydentów transportowych oraz prób oszustwa. Na przykład w roku 2015, spośród 4 700 875 opublikowanych na 123Cargo ofert ładunków, tylko 9 było obiektem kradzieży – aż 99,9998% dotarło bezpiecznie na miejsce.
Dan Cotenescu, dyrektor zarządzający 123Cargo mówi: Patrząc z perspektywy funkcjonalności giełdy, nasza platforma jest dosyć prosta i łatwa w obsłudze dla każdego użytkownika. Z kolei patrząc z perspektywy efektywności, główną zaletą naszej giełdy jest jej bezpieczeństwo.
W Polsce. Oddział 123cargo w Warszawie odpowiada zarówno za sprzedaż jak i za rozwój produktu na rynku polskim. Dział sprzedaży jest bardzo aktywny, o czym świadczy fakt, iż w ciągu paru miesięcy liczba polskich użytkowników wzrosła o ponad 100 nowych firm.
Pierwszym dużym wydarzeniem, w którym wzięła udział giełda 123cargo, były warszawskie targi firm transportowych, TransPoland. Polski zespół, wraz z kolegami z grupy Wolters Kluwer Transport Services, spotkał się z potencjalnymi klientami oraz zaprezentował specjalną ofertę przeznaczoną dla krajowych firm.
W planach na najbliższe lata, 123cargo zamierza podkreślić swoją obecność nie tylko w Polsce, ale również w pozostałej części Europy Wschodnio-Centralnej, a także zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, by stać się najbezpieczniejszą giełdą transportową na rynku.