Ostatni z odcinków drogi Wrocław-Poznań
Droga ekspresowa S5 nabiera kształtów
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie ostatniego z odcinków S5 realizowanych na terenie Wielkopolski. Połączy on Radomicko (bez węzła) i węzeł Leszno Płd.
Droga ekspresowa S5 | Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa S5 wiodąca przez aglomeracje toruńsko-bydgoską, poznańską i wrocławską budowana jest już od wielu lat. Ostatnio jednak wreszcie fragmenty zaczęto spinać w całość, a w maju podpisane umowy mają wreszcie połączyć Poznań i Wrocław. I to już w ciągu niecałych dwóch lat.
Cztery ostatnie. Jeszcze na koniec zeszłego roku czekały na rozstrzygnięcia i ostatnie podpisy, realizacje czterech odcinków S5 pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. W kwietniu jednak podpisano już umowy z wykonawcami dwóch pierwszych fragmentów: z Wronczyna do węzła Kościan Południe (19 km) i od węzła Kościan Południe do Radomicka (16 km), a na początku maja jako trzeci dołączył do nich odcinek między węzłem Leszno Południe a istniejącym węzłem Kaczkowo (9,5 km). Ostatnim elementem układanki, sklejającym trasę, był fragment od węzła Leszno Płd. do Radomicka.
Budowa drogi ekspresowej S5 spowoduje nie tylko skrócenie czasu podróży pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem, ale także wpłynie na rozwój gospodarczy regionu oraz pozwoli na zmniejszenie ruchu tranzytowego przez miejscowości znajdujące się na trasie obecnej drogi krajowej nr 5 – mówiła jeszcze w kwietniu rzeczniczka GDDKiA, Alina Cieślak. Warto dodać, że cała S5 ma być gotowa w 2019 r.
Wykonanie. GDDKiA podpisała z konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe S.A oraz Mota Engil, Engenharia e Constructao S.A, umowę na wykonanie nieco ponad 19 km odcinka. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu, zbudowane zostaną też dwa węzły drogowe: Święciechów oraz Leszno Zachód (dawny węzeł Leszno).
Prace obejmą także przebudowę dróg podczas realizacji obiektów inżynierskich zapewniających bezkolizyjny przejazd nad i pod nimi, zorganizowanie równoległych dróg dojazdowych przyległego terenu oraz budowę Miejsca Obsługi Podróżnych Wilkowice Zachód. Zatwierdzona umowa zawiera także powstanie 16 pomniejszych obiektów inżynierskich, odwodnienie drogi, a także budowę ekranów ochronnych wzdłuż trasy.
Wykonawca na realizację zadania ma 22 miesiące od dnia podpisania umowy. Do czasu wykonania inwestycji nie wlicza się tzw. okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca). Łączna wartość umowy wyniosła ponad 443 mln zł.