Reklama     +48 22 620 92 04 
www.autotransport.plMeble - towar czuły na zapachy
Transport drogowy

Meble - towar czuły na zapachy

Polska jednym z liderów w produkcji

25 maja 2015 r.   |  Ewa Grunert

Ponad 90% polskich mebli trafia na eksport, a polską produkcję mebli wyprzedza jedynie 5 państw: Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy oraz Wielka Brytania. Ministerstwo Gospodarki wspiera przemysł meblarski i producentów, oferując pomoc w promocji poprzez misje handlowe, szczególnie na terenie takich państw, jak Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania i Francja.


Warning: getimagesize(http://www.pgt.pl/img_ar/): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /_art.php on line 110

Na reklamę branży meblarskiej, resort gospodarki wyda ponad 5 mln zł, a producenci mebli uzyskają w formule de minimis 13,5 mln złotych dofinansowania. W branży meblarskiej ogromną rolę odgrywa transport, ponieważ meble są bardzo delikatnym towarem, ogromnie podatnym na uszkodzenia. Wymagają odpowiedniego opakowania oraz umocowania w użytym środku transportu. 

Nie wszystkie meble można przewozić w paczkach, jak regały czy meblościanki. Problem stanowią meble antyczne np. nie dające się rozmontować stare kredensy, robione przed laty z litego drewna, ale również sofy, szezlongi lub stare sypialnie. 

W takich przypadkach konieczne jest użycie specjalnych opakowań, aby transport dotarł we wskazane miejsce bezpieczne, bez uszkodzenia. Firmy transportowe, które zajmują się tego rodzaju przewozami, mają wypracowane własne metody pracy i potrafią odpowiednio rozplanować własną powierzchnię ładunkową. Przy transporcie mebli ważne jest niemal perfekcyjne ich ustawienie w odpowiednich odległościach, odpowiednie zapakowanie i dokładne umocowanie, aby towar nie został uszkodzony w trakcie przewozu. 

Istotną rzeczą podczas transportu mebli, zwłaszcza tapicerowanych, jest czysty środek transportu. Chodzi o zapachy, które te meble szybko wchłaniają. Ciężarówka użyta wcześniej nawet do transportu perfum, nie nadaje się potem do przewozu tapicerki, nie wspominając o produktach wydzielających mniej przyjemne „aromaty”.

Specjalizacja. Biorąc zatem pod uwagę wszystkie aspekty transportu mebli, warto zlecić tę usługę specjalistycznej firmie lub odwołać się do pomocy spedytora. Należy zwrócić uwagę na dane przewoźnika, sporządzić umowę oraz zażądać listu przewozowego. 

Transport mebli nie jest usługą zbyt drogą, warto zatem najpierw zapoznać się z cenami za kilometr, w zależności od rodzaju mebla, niż przystać na narzucaną z góry stawkę. Eksperci zalecają ubezpieczenie ładunku, ponieważ zdarzają się kradzieże mebli.

Rynek przewozu mebli jest w Polsce dość rozdrobniony, panuje ogromna konkurencja, co obniża rentowność transportu. Analitycy sądzą, że następować będzie konsolidacja branży, a na rynku łatwiej poradzą sobie firmy większe, które połączą transport z innymi usługami, czy wyspecjalizują się w danym rodzaju przewozu. 

 

W ostatnim wydaniu PGT 06-09/2020 m.in.
ZOBACZ NASZĄ STRONĘ www.PGT.pl