Cyfryzacja branży TSL
XVII Kongres Spedytorów
W dniach 22-23 czerwca odbył się w Toruniu już XVIII Kongres Spedytorów pod egidą Polskiej Izby Spedycji i Logistyki oraz specjalnymi patronatami ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, wiceministra finansów Mariana Banasia, a także Krajowej Izby Gospodarczej.
XVII Kongres Spedytorów | Fot. Cezary Banasiak
Temat przewodni spotkania brzmiał "Cyfryzacja branży TSL, praktyczne aspekty funkcjonowania KAS i przepisów o monitorowaniu drogowego przewozu towarów". Nim jednak rozpoczęły się pierwsze prezentacje, przewodniczący Rady Izby Marek Tarczyński ogłosił wyniki konkursu "Spedytor Roku 2016".
Nagrody. W tym roku laureatami zostali: wśród firm o zatrudnieniu do 50 osób firma ze Stargardu, Enterprise Logistics Sp. z o.o., wśród firm o zatrudnieniu powyżej 50 osób JAS FBG S.A. z siedzibą w Katowicach. Wyróżnione zostały także firmy Asotra Polska Sp. z o.o. z Będzina oraz Terramar Sp. z o.o. z Gdyni.
Specjalne wyróżnienie w zakresie odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw, za działania na rzecz Łasztowni i Starego Miasta w Szczecinie, otrzymała firma CSL Internationale Spedition Sp. z o.o.
Pierwszy wykład "Funkcjonowanie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej" wygłosił Piotr Pogorzelski, zastępca dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów. Omówił w nim dość szczegółowo, na ile pozwolił czas, aspekty prawne wraz z interpretacją, wprowadzonych 16 listopada zeszłego roku nowych zasad dotyczących KAS (Dz. U. z 2016 r. poz. 1947, z późn. zm. oraz Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, z późn. zm.).
W kolejnej prezentacji, Krzysztof Rutkowski z Kancelarii Doradztwa Celnego i Podatkowego Rutkowski & Witalis, skupił się na przepisach dotyczących monitorowania drogowego przewozu towarów (czyli tzw. Pakiecie Przewozowym) i ich praktycznym wykorzystaniu. Sporą część przeznaczył na analizę praktycznych problemów, jakie mogą się pojawiać choćby przy kontrolach, obiegu informacji czy wystawianiu upoważnień dot. SENT. Zwrócił też uwagę na odpowiedzialność za dokonanie i prawidłowość zleceń.
Drugą część kongresu, po przerwie, rozpoczął prof. dr hab. Wojciech Paprocki z wykładem "Wprowadzenie do zagadnienia cyfryzacji w branży TSL", który w jakimś stopniu - na poziomie ogólnym - podsumował tegoroczny Kongres Spedytorów. Profesor, w nieco luźniejszym tonie, przypomniał uczestnikom, iż temat rozwoju technologii praktycznie nigdy... nie jest aktualny. Dzisiejsza debata o możliwościach choćby mobilności jest już w jakimś sensie przestarzała, bo w czasie wprowadzania nowych rozwiązań powstają już kolejne, a tuż za nimi, lub nawet równolegle, następne itd. Receptą podstawową więc jest zmiana podejścia do swoich przyzwyczajeń, własnych, nawet najlepszych pomysłów i otwarcie się na zmieniający się wokół świat. On się zmieni niezależnie od tego czy tego chcemy, czy nie.
Ostatnie dwa wystąpienia dotyczyły rządowego programu "Od papierowej do cyfrowej Polski". Maciej Klimek z Boston Consulting Group, dyrektor programu, przedstawił prezentację "Strumień e-Transport i e-Przepływy towarów oraz założenia programu i stan realizacji". Z kolei Maria Perkuszewska z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa omówiła "Korzyści dla przedsiębiorców wynikające z realizacji prac programu e-Transport i e-Przepływy towarów". Całość spotkania podsumował i zamknął przewodniczacy rady PISiL, Marek Tarczyński.